Prihlásiť
 

Čo je pasívny dom?

Termín pasívny dom sa používa pre medzinárodne uznávaný štandard budovy s veľmi nízkou spotrebou energie.

Pasívne domy sú budovy, ktoré sú "pasívne" vykurované Slnkom a vnútornými tepelnými ziskami, ktoré sú distribuované vetracím systémom. To znamená tepelnú úsporu energie až o 75% v porovnaní s budovami z 80-tich rokov.

Základné princípy pasívneho domu:

  1. Minimalizácia tepelných strát
  2. Optimalizácia tepelných ziskov

Bez ohľadu na klimatické alebo geografické oblasti, pasívny dom zabezpečí komfortnú teplotu po celý rok s minimálnymi energetickými vstupmi.

Rozhodujúcim kritériom pre úspešný pasívny dom je okrem veľkých úspor energie, pohodlia a trvanlivosti aj veľmi kvalitné prevedenie hlavných častí.

Ľudia si často myslia, že pasívny dom je príliš zložitý, založený na rôznych nákladných a technicky náročných zariadeniach. Tie však nahrádzajú systémy konvenčné, ktoré (ak sú kvalitné) nie sú oveľa lacnejšie.

V pasívnom dome vďaka najvyvinutejšiemu stavebnému systému a skladbe konštrukcií stien je možné dosiahnuť najkvalitnejšie vnútorné prostredie a príjemnú teplotu v zime aj v lete bez bežného vykurovacieho zariadenia

Tepelná strata v pasívnom dome je tak nízka, že EPD nepotrebujete bežný vykurovací systém.

Tepelné zisky zo slnečnej energie, ľudí a elektrických spotrebičov Vám pohodlne vykúria celý dom v priebehu celého roka.

Vďaka dômyselnej skladbe stien je ich povrchová teplota vysoká, príjemná na dotyk, čo má za následok úplné predchádzanie tvorbe plesní.

Pasívny dom je systém s komplexným riešením.